Narsisist Sevgilinizin Söylediği 12 Söz ve Bunların Asıl Anlamları

Paylaş

Kötü huylu bir narsisist sevgili ya da manipüle edebilen biri ile bir kereliğine bile olsa ilişki yaşamış herhangi biri onların dili nasıl farklı kullandıklarına aşinadır.

Çoğu insanın günlük konuşmalarında kullandığı ifadeler, bir narsisist ile bağlamda yapılan konuşmalarda farklı anlamlar taşıyabilir. Carrie Barron M.D. şöyle diyor, “Şu anki bulgularımız, narsisistlerin gizliden gizliye özgüven ve güvensizlik konusunda sıkıntılar çektiği düşüncesine meydan okuyor. Ya da içten içe bizim düşündüğümüz kadar acı çekerler düşüncesine. Yapılan son araştırmalar, narsisistlerin başarılı manipülasyonlardan zevk aldıklarını belirtiyor. Saf, yumuşak kalpli kişileri bu manipülasyonların hedefi yapmak onlar için adeta günlük bir aktivite.”

Başkalarını aşağıya çekmek ve  değerlerini düşürmek için sadist bir ihtiyaç duyan narsisist biri ile uğraşırken, konuşmalar, psikolojik olarak terörize etmek ve sizi yönlendirmek için kullanılan çılgın yapılar haline gelir. Aslında, bir narsisistin söylediklerini anlayabilmek için sözlerinden ziyade eylemlerine dikkat etmek gerekir.

Bir narsisistin kelimeleri gerçek anlamlarına çevrildiğinde, sonuç oldukça rahatsız edicidir.

1. “Seni seviyorum.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı:“Sana sahip olmayı seviyorum. Seni kontrol etmeyi seviyorum. Seni kullanmayı seviyorum. Seni sevgiyle yönetmek, tatlı dille kandırmak, istediğimde yakınlaştırıp uzaklaştırmak beni çok iyi hissettiriyor. Seni pohpohladığımda istediğim her şeyi elde edebiliyorum. Bana güveniyorsun. Sana kötü davranılmasının hemen ardından bile kolayca konuşuyor, görüşüyorsun. Bana bir kez bağlandığında, ayaklarının altındaki örtüyü düşüşünü izleyebilmek için çekiveririm.”

2. “Böyle hissettiğin için üzgünüm.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Üzgün olmadığım için üzgünüm. Hadi bu tartışmayı bırakalım böylece ben de kötü davranışlarıma rahatça devam edebileyim. Yaptığım şeyden dolayı üzgün değilim, yakalandığım için üzgünüm. Benimle bunu tartışmak istediğin için üzgünüm. Hesap vermekle sorumlu olduğum için üzgünüm. Duyguların olduğu için üzgünüm. Benim için geçerli değiller çünkü istediğim her şeyi elde etme yetkim var ve senin ne hissettiğin umrumda değil.”

Narsisist Sevgili3. “Çok hassassın, hemen tepki gösteriyorsun.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Çok büyük saçmalıklara normal tepkiler veriyorsun, ama benim tek gördüğüm şey benim yaptığım manipülasyonlara da hemen atlıyorsun. Seni daha da şüpheye düşürmem için lütfen seni biraz daha manipüle etmeme izin ver. Seni itaatkar kılmanın püf noktası, seni duygusal olarak sakat bırakmak. Eğer uzun bir süre kendine güvenmezsen, benim kötülüklerimi makul kılmak, küçültmek, ve reddetmek için daha çok çalışacaksın. Sen beni mutlu etmek için çok çalışırken, ben de davranışlarımın hiçbir cezası olmadan meyvelerini toplayacağım.”

4. “Sen delisin.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Seni kışkırtmak için kaos yaratmada ustayım. Senin buna tepki vermeni seviyorum. Bu yüzden, parmağımla seni işaret ederek sana deli olduğunu söylüyorum. Ne de olsa eğer senin kararsız olduğunu düşünürlerse, kimse benim hakkımda ne söylediğini dinlemez. Üstünlük duygumu tehdit eden her şeyi bir kenara atan, öfkeli ve mantıksız biri olduğum gerçeğini aklından çıkarmalısın.”

5. “Eski sevgililerim deliler.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Eski sevgililerimi ben delirttim. Çok eğlenceliydi! Bütün yapmam gereken tepki alana kadar kışkırtmak, dürtmek, gaz vermekti. Sonunda tepki aldığımda, bu tepkileri herkese ne kadar deli olduklarını göstermek için onlara karşı kullandım. Sen de onlardan biri olacaksın.”

6. “O sadece bir arkadaş.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Bu kişiyi sıkıldığım zaman kullanmak için elimde tutuyorum. Eğer sen gidersen o senin yerine geçebilir. Eğer bu kişiyle olan şüpheli hareketlerimden dolayı yakınırsan, senin kontrolcü taraf olarak göründüğünden emin olurum.”

7. “Çok kıskanç ve endişelisin.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Bu aşk üçgeni çok eğlenceli! Benim ilgim için yarışmanı seviyorum. Senin yanında başkasıyla flört etmek beni çok değerli ve güçlü hissettiriyor. Seni ise kızdırıyor. Özellikle, olmayan kusurları işaret ederek ya da var olan halihazırdaki yaraları seçerek içinde güvensizlik yaratmak çok eğlenceli. Ne kadar çok kendini küçülmüş hissedersen o kadar az benden kaçmaya çalışırsın. Gerçek şu ki, şüphelendiğin her flörtüm ve ilişkim aslında gerçek bir zemine dayanıyor. Ama sana şunu hatırlatmama izin ver; benim her şeye yetkim var. Bu, romantik ilişkiler için muhtemel bir adayı da kapsıyor.”

8. “Güven problemin var.”

“Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Ben sözüne güvenilmez biriyim, bunu sana defalarca ihanet ederek gösterdim. İç sesin doğruyu söylüyor, ama itiraf edersem cehennemde soğuk bir gün olacak. Yapabileceğin en iyi şey kendine güvenip diğer yöne doğru kaçarak uzaklaşmak, ama bu tabi ki benim için daha az eğlenceli olur.”

9. “Her şey seninle ilgili değil.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Gerçekten her şey ben, ben, ben. Eğer ilgini kendi ihtiyaçlarına çevirirsen, senin üzerinde aslında kendimin merkezde olduğumu hatırlatacak bir şey yaparım. İhtiyaçlarını ilk sıraya koymandan dolayı kendini suçlu ve mahcup hissettiririm, çünkü ben bu ihtiyaçları asla karşılayamayacağım. Bunu yapmak için herhangi duygusal bir ekipmanım yok, zaten yapmak da istemiyorum, çünkü o zaman asıl odaklanmam gereken kişiye odaklanamam. Bana!

Narsisist-Sevgili10. “Neden arkadaş kalamıyoruz?”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Kişisel haremimden üye kaybetmeyi gerçekten sevmiyorum. Seni yedekte tutmayı ve ilerde ihtiyacım olursa kullanmayı tercih ederim. Ayrıca, eski sevgililerimi biriktirmek benim için bir hobi. Özellikle çok sıkıldığım zamanlarda, herhangi birine ulaşabiliyor olmak benim için rahatlatıcı. Arkadaş olmanın, değerli kaynakları kaybetmenin önündeki en güzel engellerden biri olduğunu kim biliyor?”

11. “Kimse sana inanmayacak.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Desteğinin olmadığını düşündüğün noktaya kadar seni izole ettim. Adını zaman zaman lekeledim, insanlar senin hakkında söylediğim yalanlarla şüphelenmeye başladı. Bu yüzden, bazı insanlar sana inanmaz, özellikle de benim mükemmel biri olduğumu düşünenler. Bilhassa bana olanak sağlayamaya devam edenler.
Ama sana hala inananlar olcaktır, yine de, yakalanma riskini göze alamam. İmajımı korumak için yapabileceğim en iyi şey senin kendini yabancı ve yalnız hissetmeni sağlamak olacaktır. Bu sessiz kalman ve benim gerçekten kim olduğumla alakalı asla konuşmaman için en iyi yol.

12. “Benim gibisini bulamayacaksın.”

Narsisist sevgilinizin dilinde anlamı: “Eğer benim gibi birini bulamazsan, bu çok güzel olur. Dışarıda sana benden çok daha iyi davranacak, empati kurabilen insanlar var. Ben ise benim arkamdan umut etmeye devam etmeni tercih ederim.”

Yazının Orijinali: Thought Catalog

Çeviri: Zeynep Özen

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial