Profesyonel Hayatta Nasıl Verimli Çalışılır?

Paylaş

Başarılı profesyoneller nasıl verimli çalışıyorlar? Tabii ki de tek bir yol yok, fakat zamanını en iyi şekilde değerlendirmeyi bilen insanlardan öğrenebileceğimiz çok fazla şey var.

Aralarında Google Global Marketing sorumlusu Lorraine Twohill, tasarımcı Joy Cho, AirBNB yöneticisi Belinda Johnson gibi 11 yüksek mevkideki profesyonellerin “Nasıl verimli çalışılır?” sorusuna dair yanıtlarını FastCompany‘nin yazısından sizler için çevirdik.

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Oprah WinfreyOPRAH WINFREY,  OPRAH WINFREY NETWORK CEO’SU

Ertelemecilikle başa çıkma stratejileri

“Yüzleşmem gereken ve istenmeyen konuşmalar içeren buluşmaları genelde ertelerim. Kendime bunlar konusunda bir bitiş tarihi belirlerim. Ve bu tarih geldiği zaman bu tarihi de değiştiririm (gülüşmeler).’Tamam, saat 3’de aramayı yapacağım.’ Saat 4 gelir ve ‘Tamam tamam 5’e kadar mutlaka arayacağım. Olamaz, herkes New York’tan ayrılıyor, bu konuşmayı yapamayacağım.’ Bu yüzden oturdum ve düşündüm: “Burada olan en kötü şey neydi ve ne beni yüzleşmekten alıkoyuyordu?”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir?ERIC GARCETTI, LOS ANGELES BELEDİYE BAŞKANI

Los Angeles belediye başkanı Eric Garcetti 2013’de göreve geldiğinden beri su tüketimi, asgari ücretin artırılması ve evsizlerin çoğalması gibi birçok problem varken görevini devralmış. Peki, onun adımları ne olacak? “Harika bir şehir inşa etmek, iyi bir ekonomi yaratmak, altyapıyı kurmak ve nihayetinde yöneticilerine güvenen insanlar yaratmak.” diyor insan hakları savunucusu olan başkan. O aynı zamanda bir gezgin ve ara ara şekerlemeler yapan biri.

Yaratıcılıkla İlgili En Büyük Sorun

“Yeniden harekete geçmek; bu aynı zamanda benim iş tanımım. Her zaman bir yangın, bir cinayet ya da bir kriz olacak; fakat acele bir şekilde üstünün örtülmemesini sağlamak çok önemli.”

 

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Lorraine TwohillLORRAINE TWOHILL, GOOGLE GLOBAL MARKETING SORUMLUSU

“Google işlerin çok hızlı yapıldığı bir yer.” diyor Lorraine Twohill. “Asla sıkılmazsınız, ama organize biri olmalısınız.” Şirketin 12 yıllık emektarı olan Lorraine, şirketin üretkenlik araçlarını da yakından tanıyor.

Öncelik Verme Konusunda Taktikler

“Her sabah kalktığımda e-maillerimi kontrol ediyorum ve o günün akşamına kadar tamamlayacaklarımı önemli olarak işaretliyorum. Kalanları tamamlamaya vaktim olmadığını biliyorum ve bu konuda kendimle barışığım. Her şeyi aynı anda yapamayacağınızı anladığınız an daha biraz daha olgunlaşıyorsunuz. Her işe aynı anda başlayamazsınız. Gerçekçi olmak zorundasınız.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Belinda JohnsonBELINDA JOHNSON, AIRBNB YÖNETİCİSİ VE FİNANSAL İŞLER SORUMLUSU

Yaklaşık 4 yıldır, Belinda Johnson şirketin yasal konulardaki düzenlemelerinden sorumlu yönetici ama şirket büyüdükçe değişik görevler içinde olmuş. Fakat şimdi şirkette daha büyük bir rolü var, şirketin stratejisini belirlemeye yardım ederken kamu politikaları, iletişim, sosyal girişimler ve hayırseverlik işleri gibi çeşitli noktalardan da sorumlu kişi o oldu. Bir diğer deyişle, Belinda’nın yapılması gereken işler listesi bir hayli fazla.

Anahtar Nokta

“Apple’ın Notlar uygulaması. Bütün bir gün boyunca kullanıyorum. E-maillerime bakarken bir taraftan da Apple’ın Notlar uygulamasından kendime daha sonra yapmak üzere bir liste oluşturuyorum. Günün sonunda ise bu notların hepsinin halledilmiş olup olmadığını kontrol ediyorum.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Aziz AnsariAZIZ ANSARI, KOMEDYEN

Laçkalığı konusunda kimse Aziz Ansari’yi suçlayamaz. Kendisi, Netflix’in yeni komedisi ve aynı zamanda kendisinin yazdığı yarı oto-biyografik dizi “Master of None”da başrol oyuncusu. Aynı zamanda sosyolojik bir çalışma olan “Modern Romance”ın da ortak yazarlarından birisi Aziz. Ek olarak, “Oddball Comedy & Curiosity” festivalinde stand-up şovları yapıyor. Fakat hayatı sadece işlerinden oluşmuyor. “Kendimi iflah olmaz bir işkolik olarak nitelendirebilirdim ama zamanımı çok yönlü olarak kullanmam gerektiğinin bilincindeyim.” diyor Aziz Ansari.

Üretkenlik konusunda mitler

Biz “Master of None” dizisini yazarken, saat 18.00 ya da 19.00’a kadar yazmayı planlardık ve gerçekten o saatlerde de bitirirdik. Bir diziyi yazmak için gecelerini harcayan yazarlar görüyorum. Bu şekilde işlerini iyi yaptıklarını düşünmüyorum. Normal insanlar olmalısınız ve diğer şeyleri de yapmalısınız, yoksa nasıl yaratıcı yazarlar olacaksınız?”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Joy ChoJOY CHO, Tasarımcı

Tasarımcı, yazar ve yaşam tarzı sitesi “Oh,Joh!”un kurucusu olan Joy Cho’un büyük hedefleri var: “Hayatı daha güzel, mutlu ve anlamlı hale getirmek”. Pinterest’in en etkileyici kullanıcılarından biri olan Joy (yaklaşık 13 milyon takipçisi var), kiraz renkli, açık tonlara sahip kalıpları, çocuk yatakları tasarımları, özel tasarım yara bandları ve hatta Microsoft mouseları ile biliniyor. Gelecek bahar ise kendisinin iş yükünü oldukça artıracak olan yeni tasarımlarını tanıtacak.

Üretkenlikle İlgili En Büyük Sorun

“Çaldığını duyduğunuz anda, telefonunuza bakmak zorundasınız. Çok fazla iş yüküm var ama boş bir anımda dergi, kitap okumak ya da dinlenmek yanlış bir şey değil.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Ken WashingtonKEN WASHINGTON,  FORD ARAŞTIRMA VE ÜST DÜZEY MÜHENDİSLİK SORUMLUSU

Ken Washington Ford’un kâşiflerinden biri. Kendisi nükleer mühendislikte roket bilimi alanında doktora sahibi ve Ford’un Araştırma ve Üst Düzey Mühendislik sorumluluğu onu kendi başına gidebilen araba, iPhone ile senkronize çalışan bir bisiklet gibi deneysel çalışmalar yapmaya itiyor. Şu an odaklandığı şey yeni teknolojilerle birlikte daha fazla sürüş keyfi veren, çevreci, akıllı ve güvenlikli arabalar yapmak.

Anahtar Araçlar

“E-mailler benim için zorlu araçlar, bu yüzden e-mail yönetimi konusunda bir strateji çok önemli. Stratejik ortaklardan ve önemli partnerlerden gelen mailleri farklı renklerle işaretliyorum, böylece onlar beni görmeye geldiği zaman kocaman dijital bir yığından onları bulabiliyorum. Bu sistemi geliştirmem ve biçimlendirmem 10 yılımı aldı. Kullandığım ikinci araç ise kâğıtlar. Onların yerini hiçbir şey doldurmuyor, asla bir wi-fi bağlantı noktasına ihtiyaç duymuyorlar, bataryaları hiç bitmiyor. Her hafta tamamlamam gereken işlerin kağıt üzerinde bir listesini yapıyorum.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Alex Blumberg ALEX BLUMBERG, GIMLET MEDIA KURUCUSU VE ORTAĞI

Öne çıkan ama az sayıda çalışanı ve sadece 3 yöneticisi olan bir podcast firmasının başındaki isimlerden biri olan Gimlet Media Ceo’su Alex Blumberg inanılmayacak derecede meşgul biri ve üretken olmak için çeşitli yollar keşfetmesi lazım. “Bir şeyleri başlamaya hazır hale getirmek çok rahatsız edici” diyor Alex, “İşe yaramayan hikâyeleri öldürmek istiyoruz. Uçamayacağını düşündüğümüz için uçamayan pilotlar yaratmak istiyoruz. Arkadaşlarımıza karşı bile tedbirli davranıyoruz.” Reply All, Mystery Show” ve “StartUp” gibi bir sürü yeni podcastleri yayında ya da yapımda olduğu için Alex, yaratıcılık süreci kesintiye uğramadan çalışmak istiyor.

En Büyük Tavsiye

“This American Life”ta çalışırken birçok şey öğrendim. Genelde “Tamam, biraz düşünmeme izin verin.” şeklinde bir yaklaşımım vardı. Sunucu Ira Glass o an yapılması gereken şeyler listesini yırtıp atabilirdi. Beni bir yere oturtup “Tamam Alex, bu benim üretkenlik konusundaki sırrım.” da diyebilirdi. Fakat o benim bu süreci anlamamı sağladı.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Marcus SamuelssonMARCUS SAMUELSSON, ŞEF

Ünlülerin şefi Marcus Samuelsson’un günleri geçen sene alışılmadık bir biçimde doluydu. Nisan ayında Harlem’deki restoranı Red Rooster’ın yanına Streetbird Rotisserie’yi açtı ve Mayıs ayındaki EatUp! Festivalini düzenledi. Bermuda ve İsveç’de yeni restoranlarını da açan Samuelsson, çocukluk anılarından ve bir yemek kitabından yola çıkarak “Make It Messy” adını verdiği bir çalışma programı kullanıyor.

E-Mail Kızgınlığı

“Uzun mailler yazmaktan nefret ediyorum. Orada oturup düşünüyorsunuz, acaba kullandığım dil doğru mu? Çünkü bir e-maili yanlış anlamanın 50 tane yolu var. “Konuşalım.” diye attığım bir kısa mesaj en iyisi, daha sonra ise yüz yüze konuşma ile devam etmek bence harika bir yöntem.”

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Julia Larson-GreenJULIE LARSON-GREEN, MICROSOFT CHIEF EXPERIENCE GÖREVLİSİ

Ertelemecilik üretken bir yöntem midir? Microsoft’un Chief Experience görevlisi olarak Julia Larson-Green’in görevi insanlara daha akılcıl çalışmaları konusunda yardım etmek. Fakat konu kendine geldiği zaman, Julie mantıksız sayılabilecek yöntemler kullanıyor. 22-yıllık Microsoft çalışanı, ofiste çalışanların deneyimlerini ve bilgisayar, tablet, telefon gibi diğer araçları birbirine bağlayan bir pozisyona sahip. “Sahip olduğunuz en az kaynak olan zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı oluyoruz” diyor Julie.

Ertelemecilikle başa çıkma stratejileri

“İşlerini sürekli erteleyen ve adeta çalışmak istemeyen birisiyim. Tembel olmak beni daha etkili kılıyor, çünkü az süre varken yapabildiğim en iyi şekilde bir işi yapmanın yollarını buluyorum. Ve ayrıca iyi bir performans gösterebilmem için bir baskı unsuru arıyorum ve ertelemecilik bu konuda bana yardımcı oluyor. “

Üretken İnsanlardan Tavsiyeler Nelerdir? Steve AokiSTEVE AOKI, DJ, YAPIMCI

Bir yere uzanmak bile Steve Aoki için lüks. Grammy adayı DJ ve yapımcı, acımasız bir programa sahip. Steve, birbirine yakın zamanda Oslo ve Shangai’da çalarken kendisini Ibiza veya Las Vegas’ın plazalarında bulabiliyor. Ayrıca yeni albümlerini de tamamlayan Steve, hafif kestirmeler ve meditasyonla dinleniyor. Ünlü dj, ayrıca devasa bir topluluk haline gelen fanları ile de iletişimi koparmamaya çalışıyor.

Başa Çıkma Yöntemi

“Bir gün içinde yaptıklarımın en önemlisi bence meditasyon. Ses tellerimden ameliyat olduktan sonra, hayatımda büyük değişiklikler yaşadım. Oradaki zamanımı ise etkili ve üretken olmak için çeşitli kurallar koyup yeniden başlamak üzerine düşünerek geçirdim.”

Mert Kobaş

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial