Staj Mülakatları’ndan Sonra İzlenecek Yol

Amerika'da En İyi Fiyat-Performanslı Üniversiteler
Amerika’da Eğitim: Fiyat Performansı En İyi Universiteler
18 Nisan 2012
Amerika'da En Lezzetli Yemekleri Yapan Okullar
Amerika’da Eğitim: En Lezzetli Yemekli Üniversiteler
22 Nisan 2012

Staj Mülakatları’ndan Sonra İzlenecek Yol

Mulakat Sonrasi Izlenecek Yollar

Üniversitenin en stresli zamanları geldi, yumurta kapıya dayandı. Yaklaşan finaller, yazla ilgili planlar, staj başvuruları, mülakatlar ve daha öğrencilerin yetişmesi gereken birçok sosyal ve akademik aktivite… Bunların arasında geleceği en çok belirleyecek olanlardan biri staj başvuruları ve mülakatları. Yazın hayalinizde staj yapmak istediğiniz yere başvurdunuz, ve Bingo! mülakata çağırıldınız ve mülakatınız da gayet iyi gitti. Peki follow-up (takip) için ne yapmalısınız?

Öncelikle sakince bilgisayarınızın başına oturun. Cep telefonunuzdan veya okul bilgisayarından heyecanla yazacağınız bir teşekkür mektubu aceleye geldiği için imla hatalarıyla dolu olabilir. Bu örnekte e-maili uluslararası şirketten Amerikalı birine yazdığınızı farzediyoruz.

1. ”To Whom It May Concern:” diye başlamayın.

Kişiselleştirilmiş bir e-mail genel tondaki bir e-mailden kat kat iyidir. Kişiye titriyle hitap etmeniz gerekir. Mr. Smith, Professor Stein (Prof. kısaltmasını kullanmayın), Dr. Ruth, etc…

E-mail içinde bahsettiğiniz önemli veya ilginç bir konudan tek bir cümle içinde geçerseniz aranızdaki pozitif etkileşimi hitap ettiğiniz kişiye tekrar tanıtmış olursunuz.

3. Şirketin Human Resources departmanını arayıp bir karar verilip verilmediğini bir telefon aracılığıyla öğrenmeye çalışın. Nazik ve kendinize güvenli konuşursanız telefonun diğer ucundaki kişiyi etkilersiniz. Bu aramalar önemlidir, çünkü şirkete olan ilginizi ve gayretinizi gösterir.

4. Kendinize ve CV’nize güvenin. Ret cevabı alırsanız Human Resources’a e-mail atıp veya telefonla arayıp neden olduğunu öğrenmeye çalışın. Şirket belki o dönemde çok CV almıştır ve müsait pozisyon çok yoktur. Veya farklı branştan kişileri iş pozisyonuna uygun görmüşlerdir. Bu konuda HR’la konuşmanız, hem moral bozukluğunuzu azaltır, hem de gelecekteki başvurularda hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini gösterir. Her zaman net bir cevap alamayabilirsiniz ama denemekten çekinmeyin.

Mektup örneği:

Staj Mülakatları Mektubu
Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial