Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Histeri Nedir? Histerinin Tarihçesi?
Histeri Üzerine Ilginç Psikolojik Bilgiler
25 Temmuz 2015
Anne Baba Olmak: Dünya'nın En Zor ama En Anlamlı İşi
Anne Baba Olmak: Dünya’nın En Zor ama En Anlamlı Kimliği
29 Ağustos 2015

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

 

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı.
Kimileri çok sevindi, kimileri çok üzüldü. Gerçek şu ki, herkesin kafası karıştı, birçok genç kendini kararsızlıklar, bilinmezlikler ve tabii ki yoğun bir kaygı içinde buldu. Tüm bu karmaşayı yaşamanız çok normal, çünkü bu süreçte her ağızdan bir ses çıkıyor, diğer yandan hiç susmayan iç sesiniz ve kafanızda bir yığın soru işareti var…
Bu karmaşada kontrolü elinize almanıza yardım edebilecek bazı önemli noktalar:

Hangi bölümü seçsem?

Kendinizi ait hissedebileceğiniz bir bölümü tercih etmeniz, öğretim süreniz boyunca motivasyonunuzu arttıracaktır. Kariyer planı, maddi getirileri/götürüleri, iş bulma imkanı diğer önemli kriterler. Ancak en olmazsa olmazı ilgi duyduğunuz ve sevdiğiniz bir alanla iç içe olmanız, gerisi bir şekilde halledilebilir.

İstediğim bölümün bana uygun olduğunu nasıl anlayacağım?

Üniversite Tercih Zamanı Yardımİlgilendiğiniz bölüm hakkında farklı sosyal medya kaynaklarından, ilk ağızdan yani bölüm öğrencilerinden, mezunlarından ve hocalarından bilgi almanız yol gösterici olacaktır. Bölüm derslerini incelemek de yardım edecektir. Burada amaç bilinmezliği en aza indirgemek.

Sonraki aşamanın ise alınan bilgileri sentezlenip değerlendirilmesinin yapıldığı nokta diyebiliriz. Değerlendirmeyi kağıda dökmek, zihninizdeki düşünceleri ve hissettiğiniz duyguları daha görülür hale getirecektir. Anne-babanızın fikirlerini alıp, onları da bu değerlendirmeye katabilirsiniz, sonuçta onlar sizi en iyi tanıyan kişiler. Zaman zaman anne-babanızın görüşleriyle mücadele etmek zor gelebilir, bu anlarda duygularınızı ifade etmekten kaçınmayın. Durumunuzu tahmin etseler bile tam olarak anlamıyor olabilirler.

Üniversiteye yerleştirme sürecinde anne-baba olarak nasıl davranmalıyız?

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Hakkında YardımÇocuğunuza bu dönemde duygusal destek verebilmek en önemli göreviniz. Çocuğunuzun duygularını anlayabildiğinizi ve bu zor dönemde sakin kalabildiğiniz gösterin. Anne-baba olarak sizin de çocuğunuzun geleceğine dair endişeleriniz olabilir, fakat şu anda odaklanmanız gereken çocuğunuzun bu önemli kararı almaya çalışırken yaşadığı endişe. Ayaklarınızı onun ayakkabısının içine koyduğunuzu düşünün ve hissettiklerinizi çocuğunuzla anlatın.

Kişisel alanına saygı duyun ve onun da bir birey olduğunu kendinize hatırlatın. Anne-baba olarak bu süreçteki desteğiniz, eleştirilerinizden çok daha önemli. Açık ve samimi olduğunuzda, çocuğunuz size kulak verecektir. Sonrasında, onun kararlarına saygı duymanız önemli olacaktır. Unutmayın, bölüm, okul ve meslek değiştirilebilen şeyler. En değerlisi çocuğunuzun güvenli sığınağı olmanıza devam etmeniz, bu hem size hem de ona iyi gelecek.

Son olarak sevgili gençler ne olursa olsun iç sesinize güvenin. Sizi size anlatan sese kulak verdiğiniz günler dilerim.

Uzm. Klinik Psikolog
Cansu Torun

Facebook Yorumları
Cansu Torun
Cansu Torun
Psikodinamik yönelimi temel alan psikoterapi çalışmalarımı ofisimizde sürdürmekteyim; çocuklarla ve ergenlerle psikoterapi yapmakta, aileleriyle çalışmakta ve ebeveyn danışmanlığı vermekteyim. Ayrıca Eylül 2016’dan beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde kısmi zamanlı uzman psikolog olarak çalışmaktayım.

1 Comment

  1. Bence Türkiye’de birçok genç üniversite adayı kendi istedikleri ve hayalini kurdukları bölümlere gitmekten çok uzaklar. Bunun nedeni ebeveynler ve çevredir. Ne yazık ki çoğu anne baba ve akabinde kolu komşu,akrabalar,akran grubu bireyin kişisel tercihini oldukça etkilemektedir. Bu nedenle zaten ülkemizde çoğu insan yaptığı işi sevdiği için değil mecbur olduğu için yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial