6 Adımda Yalnızken Nasıl Mutlu Olunur?

Paylaş

 

Yalnızlık bizim toplumumuzda sık sık terk edilmişlikle, kötü ruh haliyle veya can sıkıntısıyla bağdaştırılır: Çevremizde insanların olması tercih edilen bir durumdur. Tek başına eve çıkmak korkutucudur. Bir kişinin ailesiyle yaşaması veya aile kurması tercih edilir. Ancak unutulmamalıdır ki, yalnızlık, dilimize “yalın” kelimesinden türemiştir. Yalınlık da yalnızlığın bağdaştırıldığı negatif çağrışımları getirmez çoğu zaman. “Yalın olma hali” tercih edilen bir durumdur. Kişinin kendi yalın halini bulması belki de ancak yalnızlıkla olabilecek bir şeydir. Ancak, yalnızlık her ne kadar bir tercih olsa da, çoğu zaman başa çıkılması da zor bir durumdur. “Nasıl yalnız kalınır?” “Yalnızlıkla nasıl başa çıkılır?” “Yalnızken nasıl mutlu olunur?” gibi sorularınızın cevabını bulmak ve yalnızlığınızla baş başa kalmaktan korkmamak için bu 6 öneriyi okumanızı tavsiye ederiz.

yalnizken-mutlu-olmak-11. Kendi yalnızlığınızla barışık olun.

Yalnızlık aslında illa ki negatif bir deneyim değildir. Onu sahiplenir ve kendinizi onun kontrolüne bırakırsanız pozitif bir deneyim haline gelir. Ama eğer yalnız kalmanızın sizin bir baş belası olduğunuza işaret olduğuna inanıyorsanız, negatif bir deneyime dönüşür.

Yalnız ve mutlu olmanın ilk yolu yalnızlığınızı kabul etmektir. Yalnızlık illa ki sizin bir probleminiz olduğu anlamına gelmez. Yalnız kalmak sizin beğenilmeyen ya da sevilmeyen biri olduğunuz anlamına da gelmez. Bazen ilişkilerde tam merkezde olamazsınız, ve bunda da aslında bir sorun yoktur.

2.Kendinizle ilişkinizi kuvvetlendirin.

Sadece başka biri ile anlamlı bir ilişkiniz olabileceği kanısı yanlıştır. Eski bir atasözü der ki “Her zaman sahip olduğunuz en iyi ilişki kendinizle olandır.”

Bu tarz bir ilişkiyi kuvvetlendirmek için kendinizi tanımaya daha çok vakit ayırın. Kendinize sorun: “ Hayatta benim için ne değerli?”, “ Neye daha çok ihtiyacım var?”, “Eksik olmamak için neye gereksinim duyuyorum?” “Bir sonraki adımım ne olacak?”

Bir kere cevapları keşfettiğiniz zaman, kendinizi duygusal olarak destekleyebilecek ve yeni belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için daha güçlü hissedeceksiniz.

Yalnizken-mutlu-olmak-23. Tutkularınızın sizi ele geçirmesine izin verin.

Eğer bir ilişkideyseniz, tutkularınızın aslında eşinizin veya sevgilinizin yönelimleriyle paralel gittiğini fark etmişsinizdir. Örneğin; erkek arkadaşınız şarap seviyorsa, kendinizi şarapla daha çok ilgilenir bulabilirsiniz.

Bu kötü bir şey değil ancak, yalnız olduğunuz zamanlar sizi heyecanlandıran tutkularınızı bulmak için idealdir. Bu tutkuları keşfetmek biraz zaman alabilir, ancak yalnızlığın zorlu tümseğini atlattığınızda, bir bakmışsınız ki aradığınız tutkuyu bulmuşsunuz.

4. Kendinizle planlar yapın.

Yalnız olmanın en zor yanlarından biri de her zaman toplu etkinliklerin içinde bulunamamaktır. Bir ilişkideyseniz gece dışarı çıkıp eğlenmek için plan yapmak kolaydır. Sıkı bir arkadaş ortamınız varsa, bir Pazar kahvaltısı ayarlamak kolaydır. Fakat yalnız biriyseniz, bu tarz şeyleri yapmak zorlaşır. Yalnızlık çemberinden çıkmak için ekstra efor sarfetmeniz gerekir.

“Hiçbir planım yok.” diye üzülmeyi bırakıp,  yalnız da yapabileceğiniz bir şeyler yapmayı seçin. Mesela her akşam en sevdiğiniz coffee shop’a gidin veya her gece ılık bir duş alın. Kendi rutinlerinizi yaratarak, merakla beklediğiniz etkinlikler oluşturmaya başlayacaksınız.

5. Fiziksel etkileşimler yaşayın.

Nöroloji bilimi sağlıklı ve mutlu bir yaşam için fiziksel dokunmaların önemini gösterdi. Yalnız olduğunuz zaman başkalarıyla fiziksel etkileşime geçmek gerçekten zor olabilir.

Fiziksel yalnızlıktan kaçınmak için, fiziksel bir etkileşim yaratmaya özen gösterin. Bunu yapmanın yollarından biri kucaklaşmaktır. Rastgele bir karşılaşma anında bile sıcakkanlı olun ve karşılaşmayı kucaklaşma ile sonlandırın. Mutluluk hemen beyninize hücum edecektir.

 kendinizi-gurulandirin6. Kendinizi gururlandırın.

Yalnız olmanın güzelliklerinden biri de kendi standartlarınızla yaşayabilmenizdir. Diğer insanlar tarafından dikkat edilmediğinizde, onların beklentilerine göre hayatınızı yaşamak zorunda kalmazsınız. Bu kendinizden gerçekten ne beklediğinizi anlamınıza dair size bir fırsat yaratır.

Kendinizden beklentilerinizi anlamak bu beklentileri eyleme dönüştürme konusunda size yardımcı olur. Birazcık gayret ile bu beklentileri gerçekleştirebilir ve kendinizi gururlandırabilirsiniz.

Kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman bunu bir fırsata dönüştürmek için bu stratejileri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu zamanlar büyüme ve gerçekten olmak istediğiniz kişi olma zamanı.

Gerçek şu ki, ömür boyu yalnız olmayacaksınız. Ve insanlarla tekrar bağlantı kurmaya başladığınızda, yalnız olduğunuz zamanları da değerli görmeye başlayacaksınız.

Çeviren: Mert Kobaş

Editör: Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial