Amerika’da Eğitim: Mimarisi En Güzel Üniversiteler

Paylaş
Bu haftaki sıralamalarımızdan biri de Amerika’da en güzel mimariye sahip üniversiteler. Amerika’da bir çok okulun kampüsü çok güzel. Ancak bazıları, bir adım ileri gidip mimarileriyle insanı büyülüyorlar. 10 okulluk listemiz sizin için:

10. Brown Granoff Sanat Merkezi

2011’de 40 milyon dolarlık yatırımla açılan bina, sanat, fen ve beşeri bilimleri bir araya getirmek için kurulmuş.

 

 

 

 

 

 

9. Pratt Institute Higgins Hall

Higgins Binası Pratt’in mimarlık fakültesinin bulunduğu yer. Eski kahverengi binaya eklenen bu camdan geçiş sanki birbirine geçirilmiş konteynerlere benziyor.

 

 

 

 

 

 

 

8. Florida Southern Koleji Annie Pfeiffer Kilisesi

Florida Southern College çok tanınan bir okul değil. 2400 öğrencisi ve 100 kişilik fakültesiyle küçük bir kuruluş. Ancak listede iki bina bu okula ait. Princeton Review’un da en güzel kampüs sıralamasında en üstlerde bulunan bu okul gerçekten ilginç ve güzel mimarileri bulunduruyor.

 

 

 

 

 

7. Emory Üniversitesi Pitts Teoloji Kütüphanesi

Dünyanın en büyük teoloji kütüphanelerinden biri olan Pitts 1950, 60 ve 70 lerde geçirdiği renovasyonlarla bu modernist yapıya kavuştu.

 

 

 

 

 

 

6. Florida Southern Koleji Su Kubbesi

Ünlü Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright‘ın dizayn ettiği Su Kubbesi 1949 eksiklerle tamamlanmış olsa da, tam haline 2007’de kavuştu. Wright, Kubbe’yi okulun ortasına oturtarak simgesi yapmayı amaçladı. Ancak o zamanki teknolojiler suları yukarı fışkırtacak kadar gelişmemişti.

 

 

 

5. New York Üniversitesi Filozofi Departmanı

New York Üniversitesi’ne ait bu dışı sıradan gözüken binanın içi doğal ışık oyunlarıyla, ve geometrik şekillerle hayallerden çıkmış gibi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Yale Üniversitesi Beinecke Kütüphanesi

 Dünyanın en büyük az bulunur kitap ve el yazmalarına adanmış bu kütüphanenin hiç penceresi yok. Ama az ışık geçirir özel Danby mermerleri içeriye ışık veriyor. Cam ve az ışıkla yaratılan ambians hem güzel bir çalışma ortamı yaratıyor, hem de bu değerli belgeleri koruyor.

 

 

 

 

 

 

3. Chicago Üniversitesi Regenstein Kütüphanesi


Brutalizm akımı
nın yansıtıldığı bu bina 9 milyon volümlük kitap bulunduruyor. Daha da ilgi çeken bi yanıysa, bina planı Amerika Birleşik Devletleri‘nin görünümünün aynısı.

2. University of Minnesota Weisman Sanat Müzesi

Mimar Frank Ghery tarafından tasarlanan ve 1993’te yapımı bitirilen, dışı paslanmaz çelikle kaplı bu ilginç bina kampüsün simgelerinden biri.

 

 

 

 

 

 

 

 

1. University of Virgina- Rotunda

 ABD’nin 3. Cumhurbaşkanı olan Thomas Jefferson tarafından dizayn edilen bu bina, Roma’daki Pantheon Bina’sından esinlenip planlanmış. Jefferson bu binayı, doğanın otoritesi ve mantığın gücünü temsil etmesi için inşa ettirmiş.

50 okulluk tam listeyi incelemek için: http://topcollegesonline.org/most-amazing-college-architecture/

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial