Amerika’da Eğitim Stresli mi? En Stresli Üniversiteler

Paylaş

 

“Amerika’da eğitim stresli mi?” diye soranlar için Newsweek Amerika’da en stresli üniversiteler hangileri açıkladı. Listenin ilk 15’inin çoğunluğunu tabii ki de Amerika’da Ivy League’e bağlı, girmesi en zor ve en prestijli üniversiteler oluşturuyor (Harvard, Yale, Dartmouth, UPenn ve Brown). Ancak 1 numara bir süpriz, benim de alma mater’im olan: Washington University in St. Louis. Bana sorun, ”Stresli miydi?”, ”Elbette.” özellikle de Pazar günlerini sabah 10 gece 2 kütüphanede geçirmeler; bir dersimizin hocasının, ”Haftada size en az 8 saatlik ödev vermekle yükümlüyüz.” diye bombayı patlatması; ve biz her ders 8 saatlik ödev verirse diye hesapladığımızda uyumaya ve yemek yemeye bile pek vaktimizin kalmadığını farketmemiz; bir de etrafta bu ödevlerin hepsini yapıp, A’larını alıp, bir de kulüplerde aşırı aktif pozisyonlar alabilen arkadaşlarımız. Evet stresliydi. Ama sonuca bakınca WashU’nun bir Ivy League okulu kadar stresli olmasını beklemiyordum.
Gerçi Newsweek’in sıralamasında öngördüğü koşullar forumlarda tartışma yarattı. Bizim de listede belirttiğimiz, okuldaki öğrenci sayısı, burs oranı ve suç oranı gibi faktörlerin öğrencilerde ne kadar strese sebep olduğu kuşkulu. Ancak şu da bir gerçek: başka faktörlerin yer alması gerekse de, bu faktörler de öğrencilerin stresinde bir rol oynuyor. Özellikle Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin bu listeye bir göz atması gerektiği kanaatindeyim.

*Resimleri büyütmek ve üzerindeki yazıları okumak için üstlerine tıklayınız.

Amerika'da Eğitim Stresli mi? Washington Üniversitesi

Amerika'da Eğitim Stresli mi? UPennAmerika'da Eğitim Stresli mi? Columbia ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Harvard ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Brown Üniversitesi Amerika'da Eğitim Stresli mi? Wesleyan ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Georgetown ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Johns Hopkins ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Tufts ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Dartmouth ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Chicago ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Yale ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? Duke ÜniversitesiAmerika'da Eğitim Stresli mi? NYU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listenin tamamını görmek için: The Daily Beast- Most Stressful Colleges

 

Facebook Yorumları
Paylaş

2 YorumOn Amerika’da Eğitim Stresli mi? En Stresli Üniversiteler

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial