Amerika’daki En Iyi MBA Programları’nın Pozitif ve Negatif Yönleri

Paylaş

 

Harvard Business School hayalinizdeki okul olabilir, ancak gerçekçi olalım, her şeyin, hayalinizdeki okulun bile, bir artısı ve bir eksisi vardır. Hayal ettiğiniz okula kabul edilip artık bir öğrencisi olduğunuzda, hayallerle gerçekler birbirine çok uymayabilir. İşte Bloomberg Businessweek tam da bu noktayı araştırıyor ve Dünya’nın en iyi 5 MBA programı’ndaki öğrencilerden okullarını değerlendirmesini istiyor. Her okuldaki 2014 sınıfının verdiği yanıtlar, bu okullara başvuru yapmayı düşünen adayların kesinlikle okuması gereken cinsten. Bir bakalım, MBA programlarında dünya devleri olan Harvard ve Stanford hakkında, kendi öğrencilerinin diyecekleri ne varmış?

1. Harvard Business School

Harvard MBA Başvuruları
Harvard Business School

upHarvard MBA harika akademik imkanlar sunuyor, bunun yanında etiket, network, ve okulun kaynakları mükemmel! Bu konuda hiç bir şekilde tartışılamaz. Ama asıl harika olan Harvard’ın sosyal hayatı! Burada o kadar yoğun ve hızlı bir yaşam var ki, kişisel gelişiminiz iki sene içinde inanılmaz bir yol katediyor. Harvard’dan mezun olmak beni daha dengeli, odaklı, hoşgörülü, düşünceli, etik ve düşüncelerini iyi ifade edebilen biri yaptı. Ayrıca en iyi dostlarımı burada edindim. Onlarla harika anılarım oldu, ve birlikte dünyayı dolaştık. HBS’e tüm bu sunduklarından dolayı teşekkür ediyorum.”

downHarvard MBA‘deki ‘case metodu’nun en kötü yanı, sayısal konuları çok çok kötü öğreniyorsunuz. 2 sene boyunca sayısal dersleri anlamak için sürekli Khan Academy ve Wikipedia’ya başvurdum.”

“Programda o kadar çok kişi var ki, yakın arkadaşlıklar kurmak zor. Ve ilk senenin herkesi dahil eden anlayışı, ikinci senede dağılıyor…”

2. Stanford Graduate School of Business

Stanford MBA Programı Başvuruları
Stanford Graduate School of Business

up“Neyi seviyorum: Burada insanlar inanılmaz üstün kalitedeler, ve aynı zamanda gerçekten iyiler, başkalarına açık ve kabul ediciler. Ayrıca dönemde az insan olması, sınıftaki insanların birbirine yakınlığı (ruhsal ve fiziksel olarak) ve okulun Silikon Vadisine ve teknoloji endüstürisine yakınlığı, liderlik hakkında öğrenebilmek sevdiğim şeyler. Ek olarak okulun kaynakları ve okul içinde ve dışında sundukları sevdiğim şeyler arasında.”

down

“Okulda maalesef kendi şirketinizi kurmanız için çok baskı ve odak var. Ama kariyerinize profesyonel olarak devam etmek için aynı özen gösterilmiyor.”

Kariyerinize girişimci olarak devam etmeniz için inanılmaz bir baskı var. Öyle ki dönemimin %50’sinden fazlası şu anda kendi şirketini kurmak için uğraşıyor.”

3. University of Chicago Booth School of Business

University of Chicago MBA Başvuruları
University of Chicago Booth School of Business

up“Booth bana kendi yolumu belirlememi ve istediğim alanlara odaklanmamı sağladı. Benim için bunlar liderlik becerilerimi geliştirmek ve kompleks sorunları yönetebilmekti. Booth’un LEAD adlı interaktif dersi bu becerileri geliştirmeme imkan sağladı. Ayrıca sınıf arkadaşlarım inanılmaz destek oldular ve daha da ilerlemem için bana çok iyi örnek oluşturdular.”

down“Booth’a ancak toplu taşımayla ulaşabiliyorsunuz. Okul ve öğrencilerin çoğunluğunun yaşadığı yer arasındaki uzaklık maalesef ki sosyalleşmeyi zorlaştırıyor. Ve Harper Center dışında akademik konular konuşmak pek ‘in’ değil.”

“Booth’ta halen bankacılık ve danışmanlık gibi geleneksel MBA alanlarına fazla odak var. Booth’un pazarlama ve teknoloji gibi alanlara daha çok girmesini isterdim.”

4. University of Pennsylvania Wharton School

Wharton MBA Başvuruları
University of Pennsylvania Wharton Business School

up“Wharton’un ‘finans ağırlıklı’ bir program olduğuna dair bir şöhreti var. Sayısal ve data odaklı analiz programın önemli bir parçası, ancak Wharton’ın bir ‘finans okulu’ olduğu yanlış bir değerlendirme. Programın en sevdiğim yanı hayatın her alanından gelen zengin öğrenci topluluğu. Sınıf arkadaşlarım arasında bir ilkokul öğretmeni, hava aracı pazarlamacısı, girişimci, hatta profesyonel sporcular var. Wharton’un büyüklüğü inanılmaz farklı alanlardan gelen bir öğrenci topluluğuna sahip olmasını sağlıyor.”

down“Okulda akademik başarıya öylesine bir odak var ki, bu bazen kariyer planlaması ve network edinme sürecini zorlaştırıyor.

“Wharton’ın Amerika’daki diğer okullara göre oldukça yüksek bir uluslarası öğrenci kontenjanı var. Ancak yine de Dünya’daki başka programlara göre Wharton’ın daha kısıtlı bir uluslarası öğrenci topluluğu olduğun düşünüyorum.”

5. Northwestern Kellogg School of Management

Northwestern'a Nasıl Başvurulur?
Northwestern Kellogg School of Management

up“Kellogg, tecrübe ederek bir öğrenme imkanı sunuyor. Bu özellik sınıf arkadaşlarımın yetenekleri ve sorumluluk anlayışıyla daha da etkileyici bir hale geliyor. Kellogg sayesinde ben artık daha güçlü bir sorun çözücü, daha içgörülü bir analist, daha etkin bir takım arkadaşı ve daha hazırlıklı bir yönetici adayıyım.”

down“Okulun imkanları kendi kalibresindeki MBA programlarıyla aynı seviyede değil. Binada tek bir rahat sandalye yok. Jacobs Center’daki yemek opsiyonları berbat. Sınıfların çoğu bodrum katında. Öğrenciler sürekli “Etkinlik var.” denerek öğrenci dinlenme odasından atılıyor. Evanston hiçbir zaman ideal bir yer değildi. Ancak The Keg’in gitmesiyle kampüs dışı sosyal hayat iyice bir darbe aldı. Öğrencilerin çoğu okulun bekledikleri kadar eğlenceli olmamasından şikayetçiler.””

“Okulda çok fazla genç ve yeterince tecrübeli olmayan profesör var. Onlar maalesef derslere kendi tecrübelerini getirip tartışmaları renklendiremiyorlar. Ve bu yüzden de verdikleri eğitimin güvenilirliği azalıyor.”

Siz bu okullar hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda fikirlerinizi belirtin.

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial