MBA Programlarında Yeni Trend: Çin’de Eğitim

Paylaş
Çin yükselen yıldız. Buradaki işletme programları da hayli revaçta.

Çin’de Eğitim

Bugün birçok ekonomist ve politikacı önümüzdeki yüzyılda Doğu’nun ışığının parlayacağını söylerken, özellikle Çin’deki işletme okullarına duyulan ilgi, bunun doğru olabileceğinin göstergesi. Çin’in işletme okulları, CEIBS, Hong Kong UST Business School, CUHK Business School, University of Hong Kong ve Peking University Guanghua, Financial Times’in 2012’deki en iyi MBA okulları listesine girmeyi başardı. Amerika’daki MBA programlarına oranla çok daha düşük maliyetli olan bu MBA programlarının avantajlarını Çin’de MBA’ni yapmayı düşünen okurlarımız için yazdık.

 • Çin’de eğitim daha düşük maliyetli.

Amerika’daki prestijli MBA programlarının maliyetleri $100,000’ı bulabilirken, Çin’deki BiMBA programının senelik maliyeti $30,000. Bu Batılı öğrenciler için bu programların büyük bir avantajı.

 • Çin’de iş olanakları, Amerika’dakine göre hızla artmakta.

Ekonomistler boşuna Çin yükselmede demiyor. İşe alma oranı gelecek çeyrekte Amerikan şirketlerinde %49’larda olacakken, Çin şirketlerinde %71’lere çıkmış durumda. Örneğin, CEIBS için 450 şirket 1.500den fazla iş ilanı koydu. Bu durumda programın o seneki 184 mezunun her birine neredeyse 7-8 iş olanağı düşüyordu.

 • İş dünyasından Çinli tanıdıklarınız artar.

İşletme okuluna gidiyorsanız, aklınızdaki tek opsiyon Çin’de bir şirkette işe girmek olmayabilir. Belki de daha sonra kendi işinizi kurmayı planlıyorsunuzdur. Çin’de işletme okuluna gitmenin bir diğer avantajı da hem Çinli kontaktlar elde edersiniz, hem de Çinliler’le nasıl iletişim kurulacağını daha iyi öğrenirsiniz. Örneğin, Çinliler iş hayatında Amerikalılar kadar açık sözlü ve direkt olmuyorlar. Kültürel olarak onları rahatsız eden olayları örtbas etme veya indirekt ifade etme huyları var. Bunlar iş için iletişim içindeyken öğrenilmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar.

 • Sınıflar farklı kültürlerden daha çok insanı barındırıyor.

Çin’deki işletme okullarında sınıfların %60lık çoğunluğunu Çinli öğrenciler oluşturuyor. Ancak HKUST Business School’un yaratıcı direktörü Chris Tsang, genel olarak her bir sınıfta 28 farklı milletten öğrencinin olduğunu belirtiyor.

 • Derslerde Çin marketinin konu alındığı olgu çalışmaları (case-studies) inceleniyor.

Ve bu dersler Amerika’da en prestijli üniversitelerden mezun ziyaretçi profesörler tarafından öğretiliyor.

Çin'de Eğitim- Shanghai
Çin’in başkenti Shanghai dolu dolu, heyecanlı bir şehir.
 •   Çin’de yaşam maliyetleri daha düşük.

Amerika’da ev kirası, yemek ve ev için diğer masraflar derken, okul parasıyla beraber yüklüce bir borca girebilirsiniz. Çin’de ise kiralar ve diğer yaşam maliyetleri daha düşük. Ayrıca Çin’in yemekleri çok ucuz fiyata çok da lezzetli. Ancak diğer kuzinlerden yemek isterseniz, fiyatlar çok yükseklere çıkıyor.

 • Çince bilmek önemli.

Hayatta kalabilmeniz için İngilizce eğitimli bir okulda eğitim görüyor olsanız da Çince bilmek önemli. En azından yemek sipariş edebilmeli ve yol sorabilip anlayabilmelisiniz. Bu yüzden çoğu öğrenci eğitimleri sırasında üniversitelerinde veya başka dil programlarında Çincelerini geliştiriyorlar.

Çin’de okumakla ilgili sorularınız varsa, ve bu konuda yardım almak istiyorsanız lütfen sorularınızı yorumlarda bırakın.

 

Referans: Poets&Quants
Facebook Yorumları
Paylaş

2 YorumOn MBA Programlarında Yeni Trend: Çin’de Eğitim

 • merhaba ben çinde psikoloji yüksek lisans yapmak istiyorum iyi mi ,psikoloji eğitimi nasıl cevap verir seniz memnun olurum

  • Merhaba Emre,

   Maalesef Çin’de MBA programları dışındaki diğer programlar hakkında bir bilgim yok. Ama Amerika’daki psikoloji programları hakkında ilgilenirsen yardımcı olabilirim.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial