Çocuk Dehalar Nasıl Keşfedilir?

Paylaş
Çocuk Dehalar Heidi Hankins
Heidi Hankins kitaplarıyla poz veriyor.

Çocuk Dehalar Örneği: Heidi Hankins

Deha kız Heidi Hankins’in haberi Türkiye’de de birçok haber kanalında verildi. Minik Einstein diye adlandırılan bu tatlı kızın IQ su 159- Einstein’ınkinden sadece bir puan düşük ve kendisi dahiyane birçok zekanın buluştuğu MENSA adlı kuruluşun en genç üyesi. Babasının söylediğine göre küçük kız her zaman entellektüel birşeyler yapmak istemiş, daha yeni doğduğunda konuşmak için çabalamış, 1 yaşını bitirdiğinde geniş bir kelime haznesi varmış ve büyük bir şevkle Oxford Reading Tree’nin bütün 30 kitabını 2 yaşına geldiğinde bitirmiş.

İnanılmaz değil mi? Ama Heidi’nin hikayesi şu soruyu akıllara getiriyor… Deha çocuklukta keşfedilebilir mi?                  

Çocuk Dehalar Nasıl Keşfedilir?

Bu konuda 90’ların başından beri psikolojik araştırmalar var. Örneğin bir araştırmada Joseph Fagan ve meslektaşları 7-12 aylık bebeklerin yeni resimlere ilgisini ölçen bir deney yapmışlar. Daha sonra bebeklerin eski baktığı resimlerle yeni resimleri birleştiren bir grup yapmışlar ve bebeklerin eski resimlere ne kadar süre baktığını ölçmüşler. Bunun arkasındaki fikir şu: Daha zeki bebekler daha önce gördükleri resimlerden daha çabuk bıkıp, daha kısa bakacaklar. Bu bebek grubuna 21 yaşına geldiklerinde IQ testi yapılmış ve okul başarılarına bakılmış. Sonuç şu ki, 7-12. ay arasında verilen dikkat testi, hem yetişkin IQsunun hem de okul başarısının güçlü bir öngörücüsü. Daha da ilginci, bu sonuçların ebeveynlerin eğitim seviyesiyle hiçbir alakası yokmuş. Basit bir resimli dikkat testinin yetişkin IQsunun bu kadar iyi bir prediktörü olması müthiş birşey tabii ki.
Çocuk Dehalar Örnek 1
Diğer veriler de şunu gösteriyor. 3 yaşında yaptırılan IQ testi 21 yaşında yapılan IQ testinin sonuçlarını yüksek derecede öngörüyor. Ayrıca 3 yaşında yaptırılan IQ testi okul başarısının da güçlü bir öngörücüsü. Bu demektir ki çocuklarının gelecekteki okul performansını merak eden anne babalar çocuklarına küçük yaşta IQ testi yaptırabilirler. Yalnız unutmamak gerekir ki, her araştırmada olduğu gibi sonuçlar kesin değil. Yani çocuğunuzun IQ beklenenin altında çıktı diye gelecekte illa ki başarısız bir öğrenci olacak değil. Tersine, çevresel faktörler zeka gelişiminde büyük rol oynuyor.

 

Facebook Yorumları
Paylaş

6 YorumOn Çocuk Dehalar Nasıl Keşfedilir?

  • Küçük yaşda disleksi olan dahileri anlamak çok zordur,kitap okumakla büyüyünce güzel fikir üretmek anlamına gelmez.IQ testleri gerçek sonucu gösteremez..Dahileri anlamak için anlık düşüncelerine bakmalısınız..Dahilerin aklına fikirler anlık gelir.Bir prof yıllarca formül çözer sonunda ödüller alır ama bir dahinin bunu yapması bir anlık düşüncedir.önemli olan hafızayı kitaplarla doldurmak değil fikir üretmektir…;)

    • Yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

      • gee7en sene yeğenimi baleye bırakmıştım, omurtuş onu beklerken, diğer odadan bir e7ocuk bağırıp e7ağırıyor annesine, piyanist olmak istemiyorum ben’ diye ağlıyordu. Gelişimine olumsuz etki edecek bu. Kendini daha rahat hissetmeli e7ocuk. O zaman kendini geliştirebiliyor

    • Güzel bir açıklama olmus anaokulu seçimi için çok önemlidir bu yazdıgınız kriterler. Eğitimle beraber eğitim için düzenlemelerde çok önemlidir. Ve özellikle çocukların yani daha 2 -6 yaş arasnda olması güvenliğin çok daha önemli olması sonucu getirmektedir.

  • Size kesinlikle anlık üretim konusunda katılıyorum. Zaten bununla da ilgili yakında hazırlayacağım bir yazı var. Ancak kitap okumak fikir üretimine katkıda bulunan bir süreç. Tabii ki amaç sadece aklı kitaptaki bilgilerle doldurmak değil. Ama roman olsun, ders kitabı olsun bunlar sözel zekayı geliştiren şeyler. IQ testleri her zaman gerçek sonucu göstermiyor yazıda belirttiğim gibi. Ancak çoğu durumda güvenilir bir ölçüm sistemi.

  • Rica ederim,insanların okudukları kitaplar,okullar zekayı geliştirirken belli sisteme sürükler..insan bir konuyu okurken olasılıklı düşünmeli temele bakmalı..bende disleksi varmış nekadar kitap okusamda hafızamda kalmıyor,ama okuduklarım zaman içinde anlık fikirler üretmeme yarıyor..

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial