Kadın-Erkek İlişkileri: Bir Histerik ve Bir Narsisistin Aşkta Buluşması

Paylaş
Kadın-Erkek Ilişkileri - Saçını Süpürge Etmiş Kadın
Saçlarını süpürge etmiş bir kadın?

Klinik Psikoloji yüksek lisansımızın ilk senesinde, çok sevgili bir hocamız sınıftaki kadınlara kadın-erkek ilişkileri‘ne dair şöyle bir ipucu vermişti: “Özellikle bizim toplumda, hastalar arasında da çok sık görüyoruz. Nedense histerik kadınlar, narsisistik erkeklere aşık oluyorlar. Ve bu güzel, canlı kadınlar bir süre sonra ‘saçlarını süpürge etmiş kadınlar’a dönüşüyorlar. Onlara yüz vermeyen bu erkeklere öyle aşık oluyorlar ki, bu çok şaşırtıcı bir durum. Aman diyeyim hanımlar, kendinizi böyle ilişkilerden koruyun.” Hocamızın sözlerini birebir yazmış veya hatırlıyor olmasam da, söyledikleri bu minvaldeydi. Bu sözler benim, herhalde birçok sınıf arkadaşım gibi, aklımda oldukça yer etmişti. Acaba ben de “o vaka”lardan biri olabilir miydim? Bilmeden, farketmeden içimdeki histerik kadın daha önce hiç narsisistik bir erkeğe tutu(n/l)muş muydu?

Bu sorunun cevabını bu yazının içinde vermeyeceğim, ancak kadın-erkek ilişkileri’nde histerik bir kadın ve narsisistik bir erkeğin buluşması, gerçekten de genelde ilişkide tek tarafın doyum aldığı, sıklıkla kadın tarafı için duygusal olarak yıpratıcı, çift için ise lunapark trenini andıran, inişli-çıkışlı, düzlüğü kuru ve sıradan bir ilişkiye dönüşüyor zamanla. Bu yazıda birkaç maddede histerik kadınla, narsisistik erkeğin aşkta buluşmasını anlatmaya çalışacağım.

8 Maddede Histerik Kadın ve Narsisist Erkeğin Aşkı:

 1. Kadın narsisiste aşık olur.

  Kadın, erkeğin sadece yanında bile olmaktan memnundur, aslında narsisist ilişkinin daha güçlü bir hale gelmesi için hiçbir emek vermediği halde. Dolayısıyla kadın sadece erkeğin yanında olmaktan bile doyum alır.

 2. Narsisizm çağında yaşıyoruz. Belki de ilişkilerde iyiyi ararken, hakettiğimizi buluyoruz.

  2. Histerik kadın kısa bir zamanda hayatta sadece bir kez başına gelebilecek bir aşkı bulduğuna inanır.

  Hatta, narsisist erkek de onun bu kanısını ilişkileri etrafında büyük bir ilüzyon kurarak güçlendirir. Aslında var olan ise iki kişinin kocaman bir sabun köpüğünün içinde olduğu, parlak ama çabucak patlayabilecek bir ilişkidir.

 3. Patolojik Aşk Nedir?
  Histerik kadın şekilden şekile girer, ancak girdiği hiçbir şekil narsisistik erkek için yeterli değildir.

  3. Bazen narsisist de histerik kadına ihtiyacı olduğunu belli eden yaklaşımlar sergiler.

  Ancak aslında ihtiyacı olan ona, tüm zamanını, enerjisini ve sevgisini verecek ve karşılığında çok bir şey beklemeyecek ve kontrolü ona devretmiş biridir.

 4. Zamanla ve kadının durumu kavramasına pek imkan vermeden, narsisist erkek kadını kötü ve küçük hissettirmeye başlar.

  Bunu genelde büyük kavga ve hakaretlerle yapmaz. Örneğin, kadının nereden geldiğini anlamadığı bir eleştiri veya narsisistin kadının da yapabileceği bir takım şeyleri “Sen onu pek beceremezsin.” veya “Ben daha iyi yaparım.” gibi bir tavır koyarak kontrolü altına alması gerçekleşir. Yavaş yavaş histerik kadın o kişi olmadan hayatını idame ettiremeyeceğini düşünmeye başlar ve narsisistik adamın kadının hayatındaki yeri daha da büyür.

 5. Patolojik Aşk Ne Demek?
  Hatta histerik kadın, ilişki için tırnaklarıyla kazır.

  Histerik kadın, narsisistik adam için üzülür.

  Onu geçmişinden, eski ilişkilerinden ve hayat koşullarından dolayı “yaralı” bulur. Dolayısıyla histerik kadın, onun aslında bir sevgili tarafından tedavi edilemez yanlarını tedavi etmeye ve onarmaya çalışır. Ancak aslında narsisist erkek yaralarının bir sevgili tarafından tedavi edilemez olduğunu içten içe bilmektedir. Yine de histerik kadından ilgi ve sevginin kaybolmaması için hep “hasta” veya “yaralı” davranır.

  6. Zamanla histerik kadın bu yaraların tedavi edilemez olduğunu gördükçe ve kendisinin bu ilişkide yıprandığını farkettikçe, kendini ifade etmeye başlar:

  “Benim de ihtiyaçlarım var ancak bunları görmüyorsun.” “Senin için didinmekten yoruldum.” “Biraz da benden konuşsak? Benim ilgilendiğim şeyleri yapsak?” Ancak narsisist bu talepleri ve ifadeleri içtenlikle dinlemek yerine, sorunu histerik kadına döndürerek geçiştirir. “Bence biraz abartıyorsun.” “Daha geçen de senin için şunu yapmadık mı?” “Yapma ama bunları geçen hafta da konuştuk…” Ve histerik kadın sadece ilişkiden kendi beklentileri olduğu için bile suçlu hissetmeye başlar.

 6. Kadın-Erkek Ilişkileri: Histerik Kadın ve Narsisistik Erkek
  Pandora’nın Kutusu bir açıldı mı ne zaman kapanır bilinmez…

  7. Bu noktada histerik kadının aslında sadece kendisinden yararlanılan bir ilişkinin içine manipule edildiğini anlaması zordur.

  Ancak zamanla gitgide sıklığı artan kavgalar ve hızlı barışmalar çoğu kişiye sağlıklı bir ilişkinin içinde olmadıklarının hissini verir. Her ilişkide çalkantılar vardır, ancak bu ilişkinin patolojik olduğunu kişi, karşısındakinin konuşmaya ve dinlemeye dayalı hiç bir yapıcı adıma tahammülü olmadığını anladığında farkeder. Narsisistler konuşmak veya dinlemek istemez çünkü karşısındakilerinin taleplerini ve duygularını dinlemek, kendilerinin hiç dokunmak istemediği duygularını hatırlatır. Konuşmak ise, Pandora’nın Kutusu‘nu açmak gibidir. İçinden nasıl bir öfke, haset, kıskançlık ve geçmiş travma çıkacağı belli olmaz.

  8. Histerik kadın için daha da yaralayıcı olan, o ilişkiyi akılcı bir şekilde onarmaya çalışmak istedikçe, narsisistik erkeğin ondan çeşitli şekillerde uzaklaşması olacaktır.

  Sabun köpüğünden aşk
  Bakalım balonu kim patlatacak?

  Çünkü narsisistik erkek artık sabun köpüğünden üflediği hassas baloncuğun yakında patlayacağını farkedince, kendine yeni baloncuklar yaratmak isteyecektir: Bu bazen yeni bir kısa-dönemli veya uzun-dönemli başka bir ilişki, bazen aşırı biçimde işe odaklanma, ya da kendini bir ilişki dışında aktivitelere yoğun bir biçimde vermeyle sonuçlanacaktır (spor gibi).

  Bu tarz ilişkiler içinden çıkılması çok zor bir kısır döngü gibidir. Taraflardan biri kendini “koparmadıkça” zincirden ayrılmak zor olur. Her ilişkinin sonu gibi histerik kadın ve narsisistik erkeğin ilişkisinin bitimi de acı vericidir. Ancak sıklıkla, kadınlar bu tarz ilişkilerden çıktıktan sonra bir süre acı duysalar da, bunu zamanla bir hafifleme izler. Çünkü narsisistik bir erkeğin yükünü taşımak gerçekten de ağırdır.

  Bu yazıda histerik kadın ve narsisistik erkek tamlamalarını klinik bir teşhis amacıyla değil, bu tarz dinamiklere yatkın kimseleri tanımlamak için kullandım. Elbette ki, bir kişi sadece bu tanımlamaların ötesinde kompleks bir iç ve dış yaşantıya ve yapılanmaya sahiptir. Ancak yine de eski dersleri de anarak, bu tamlamaları kullanmayı seçtim.

Herkese sevdikleriyle daha iyi iletişim kurdukları ilişkiler dilerim,

Uzm. Klnk. Psk. Ayşe Canan Altındaş

Histeri üzerine bir yazımızı okumak için: Histeri Üzerine İlginç Psikolojik Bilgiler

Narsisizm üzerine bir yazımızı okumak için: Narkisos Miti Nedir? Narsizmin Hikayesi

Referans: The Mind’s Journal ve kendi kişisel notlarım

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial