Depresyonun En Şık Hali: Don Draper

Paylaş

 

*Dikkat, bu yazı Mad Men ile ilgili spoiler içermektedir.

Don Draper: Majör Depresyon Nedir?
Donald Draper, nam-ı diğer, Dick Whitman.

O ki, Manhattan’ın en şık ofislerinden birinde Amerika’nın en büyük şirketlerine yeni bir reklam projesi sunumu yaparken, resmen tereyağından kıl çeker gibi müşterisini ikna eden karizmatik adam. O ki, gittiği her barda, partide ve restaurantta New York’lu güzel kadınların hemen ilgisini çeken yakışıklı adam. O ki, güzel bir eşi, sevimli çocukları, ve harika bir evi olduğu halde kendini içkiyle yatıştırırken, sabahları kendini bambaşka kadınların yataklarında akşamdan kalma uyanırken bulan karanlık adam…

 

O’nun adı Don Draper. Evet, kendisi AMC’nin çok sevilen dizisi Mad Men’in ana karakteri. Eğer siz de benim gibi diziyi düzenli takip eden hayranlarından biriyseniz, sezondan sezona Don Draper’ın kendisini resmen sabote ettiği duygusal/özel hayatını gözlemlemişsinizdir. Özellikle de dizinin şu ana dek yayınlanmış en son bölümünde Don Draper’ın ortağı olduğu Sterling-Cooper-Draper-Pryce adlı reklam şirketinden uzaklaştırıldığı zaman “Vah Don, sen bu hallere düşecek adam mıydın?!” diye hayıflanmış olabilirsiniz. Ancak Don Draper’ın dizinin açılış jeneriğinde olduğu gibi hayata tutunamayıp, kendisini oturttuğu kaideden yavaş yavaş düştüğü bölümleri izlerken, aynı zamanda Don’u ve geçmişini daha iyi tanıma fırsatımız oldu. Ve alanda gün geçtikçe daha çok vakayla karşılaşan bir terapist olarak diyebilirim ki, Don Draper depresif kişilik örgütlenmesi olan, ve majör depresyon çukuruna gitgide batan bir karakter.

Don Draper Neden Depresyonda?

Mad Men: Sylvia Rosen
Don Draper’ın son aşkı, saç bonesiyle sade bir ev hanımı: Sylvia Rosen

Öncelikle vakalara psikodinamik-psikanalitik bakış açısıyla bakan bir terapist olarak şunu söylemeliyim: Don Draper’ın çocukluğunda ve gençliğinde yaşadığı olaylar onu depresif kişilik örgütlenmesine yatkın kılıyor. Don’un, namı diğer Dick Whitman’ın onu doğururken ölen ve hayat kadınlığı yapan bir annesinin olması, alkolik babası ve onu sürekli aşağılayan ve ihmal eden üvey annesi Don’un kayıpların ve değersizleştirmenin oldukça sık yaşandığı bir çocukluk yaşamasına sebep oluyor. Ve Don’un yaşam şartları nedeniyle bu kayıpların yası hiç tutulmuyor. Öyle ki, Don çocukluğunda bir genelevde kalırken aşırı hastalanınca üvey annesi onu hiç umursamıyorken, ona bir hayat kadını bakıyor. Hayatının ileriki dönemlerinde Don’un bu hayat kadınına benzeyen komşusu Sylvia Rosen’a aşık olması (yandaki resimde) dolayısıyla hiç de sürpriz değil. Hatta Sylvia Rosen, gün içinde, evde otururken aynı o hayat kadını gibi başına bonemsi bir başlık takıyor.

Majör Depresyon Nedir?

Majör depresif bozukluk, majör depresyon, veya klinik depresyon, kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulaşmış üzüntü, melankoli veya keder durumudur (Wikipedia). Diyebilirsiniz ki, “Ama Don’un sosyal yaşamı ve iş performansı gayet iyi.” Dediğiniz bir yere kadar doğru. Ancak bazı kişiler, özellikle de bilişsel kapasiteleri ve IQ’su yüksek bireyler, depresyonu rahatça gizleyebilirler. Don’un gündelik hayatta soyadı gibi kendini bürüdüğü (Draper: kumaşçı) karizmatik, başarılı ve yakışıklı adam kumaşı, dizinin son bölümlerine doğru kendini gitgide bırakmakta. Özellikle de alkol, uyuşturucu kullanarak (sigara ve mania yapan ilaçlar) ve evlilik dışı ilişki yaşayarak kendini batırdığı çamurun içinden artık gitgide zor çıkıyor. Suçluluk duyguları, yakınlaşma-uzaklaşma, sevgisizlik hissi ve herşeyin sonunda ölüm olacağı gerçekleriyle adam akıllı yüzleşememesi onu bugüne dek

Majör Depresyon Nedir?
Dizinin 7. sezonunda Don Draper bu fiyakalı takımın bir parçası olabilecek mi?

başarıyla tırmandığı merdivenlerden tökezler adımlarla düşmesine sebep oluyor. Peki sonuç ne? Don artık çocukluğunun acı gerçeklerini eskisi kadar rahat saklayamıyor. Dizinin son bölümünde Hershey’s çikolataları için sahte bir mutlu çocukluğa atıfta bulunarak harika bir sunum yaptıktan sonra, sesi titreyerek ne kadar berbat bir çocukluk geçirdiğini söylüyor. Ve o andan itibaren ipler kopuyor: Artık onu çok seven ve onu kendi gözlerinde yüceltmiş iş ortakları bile, onu şirketin bir parçası olarak görmek istemediklerini açıkça yüzüne söylüyorlar.

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial