Amerika’daki MBA Programları Hakkında Bilgiler

Paylaş

Amerika’da MBA Programları, içerik olarak birbirine benzemekle birlikte, aslında MBA adaylarına oldukça farklı imkanlar sunuyor. Ayrıca, Amerika’da MBA programları’nda öğrenci olana kadar aslında bir bilinmezliğin de içindesiniz. Okullar MBA adaylarına nasıl imkanlar sunuyor, öğrenci ortamı nasıl, sınıfta nasıl bir etkileşim var… Bunların hepsi birer soru işareti. Soru işaretleri çok olunca, doğal olarak okullarla ilgili dedikodular ve mitler de artıyor. Poets & Quants‘tan çevirdiğimiz bu yazıda, sizlerle Amerika’daki en iyi MBA programları ile ilgili, içeriden öğrencilerin çürüttüğü mitleri paylaştık.

Stanford Business School'a başvuru yapmak istiyorum.1. Stanford MBA Programı

Mit: “Stanford’da girişimciliğe çok odak var.”

Gerçek: “Gerçekten de girişimcilik alanında ilerlemek için Stanford MBA programında harika dersler, danışmanlar ve başka araçlar var. Ve tabii ki Sand Hill Road (Amerika’da birçok venture capital şirketinin olduğu bir bölge) sadece 10 dakika uzaklıkta, dolayısıyıla ‘pivoting’ muhabbetlerini sıkça duyuyorsunuz.

 

Ancak öğrencilerin çoğu Stanford MBA‘de genel işletmeye odaklanıyor. İlk sene işletmenin ana hatları hakkında iyi bir temel hazırlıyor, ikinci seneniz ise daha uzmanlaşmak istediğiniz alanlara odaklanma imkanı sunuyor. Ben Stanford MBA Programı‘na katıldığımda aklımda bir şirket kurmak yoktu, ancak, eğitim açısından baktığımda bana gereken tüm imkanları en iyi şekilde sunduğu için kendimi böyle bir yola girmeye hazır hissettim.” Federico Mossa, Stanford GSB

Washington University in St. Louis, Olin Business School

 

2. Washington University in St. Louis, Olin Business School

Mit: Eğer MBA diplomanızı Olin’den alırsanız, ya Midwest’te (Amerika’nın orta bölgesi) ya da St. Louis’te iş bulursunuz.

Gerçek: “Olin’den mezun olursanız St. Louis’te veya Midwest’te iş bulma ihtimaliniz gerçekten de yüksek. Ancak, bir Olin mezunu, Amerika’nın her yerinde iş bulabilir – Doğu Yakası, Batı Yakası, hatta Amerika dışında başka ülkeler de birer seçenek.” Conn Davis, Washington University, Olin

 

Duke Fuqua Business School

3. Duke – The Fuqua School of Business

Mit: “Fuqua’da liderlik ve iletişim odaklı becerilere önem verilmesi, akademik odağı azaltıyor.”

Gerçek: “Fuqua’nın daha ziyade “yumuşak” (soft) becerilerini geliştirmek isteyen öğrencilerin tercih ettiğine dair bir algı var. Ancak bu demek değil ki, okulda akademik çalışmaya odaklanmıyoruz. Benim tecrübemde Fuqua’da, en zor akademik basamaklardan geçerken, takım ve kişisel liderlik becerilerini de kendime katmayı öğrendim. Bu iş hayatında da böyle; şirketler en zor dönemlerden geçerken bizim anlayışlı ve o zor zamanları sakinlikle kotarabilen liderler olmamız beklenecek.”
Erika Hines, Duke University (Fuqua)

Cornell Johnson MBA4. Cornell Johnson MBA

Mit: İşe alım süreçleri Cornell’in yerinden dolayı daha zor geçiyor.

Gerçek: “Ben Cornell Johson’da işe alım süreçlerinin, özellikle de New York City için, oldukça ulaşılabilir olduğunu farkettim. Şu unutulmamalı ki, şirketlerle bağlantı kurarken, şirketler sayılardan çok kaliteye bakıyor. Ayrıca, Cornell Johnson mezunları, kendi şirketlerine MBA öğrencisi çekmek için Ithaca’yı ziyaret etmeye bayılıyorlar!” Patrick Grumley – Cornell University (Johnson)

Chicago Booth MBA Programı

5. Chicago Booth MBA

Mit: Chicago Booth’lular sayısal odaklı, nasıl eğleneceğini bilmeyen insanlar.

Gerçek: “Birçok kişi Booth topluluğunun nasıl olduğunu, onu tecrübe edene kadar anlayamıyor. Booth, Chicago gibi birçok cazibe merkezi olan, kendine has kültürü ve birçok yemeğiyle harika bir şehirde. Booth topluluğunun içinde ise, 80 tane öğrenci kulübü, birçok konuşmacı serisi ve sosyal aktiviteler oluyor.” Victor Ojeleye, University of Chicago (Booth)

USC Marshall

 

6. USC Marshall

Mit: USC – (U)niversity of (S)poiled (C)hildren (yani Şımarık Çocuklar Üniversitesi)

Gerçek:  “Dünyanın her yerinden gelmiş, farklı geçmişlere ait birçok sınıf arkadaşım var. Ve hepsi çalışkan ve özenli insanlar. Bu gruba hiçbir şey yoktan verilmedi; hepimiz uğraşıp kazandık.”
Laja Obasaju, USC (Marshall)

 

Yale School of Management7. Yale School of Management

Mit: Yale SOM “non-profit” çalışmak isteyenler için ideal okul.

Gerçek: “Yale’de non-profitlerde çalışmak isteyen öğrenciler için destekleyici bir kültür ve sistem olduğu doğru. Ancak ben, Yale’in “non-profit okulu” diye tanımlamaktan ziyade, “Sosyal Etki İşletme Okulu” (Social Impact Management School) diye tanımlardım. Ben işletme bilgisini ve becerilerini böylesine Dünya’da olumlu bir etki yaratmak için kullanan bir grupla karşılaşacağımı tahmin etmezdim. Mezunların bir çoğu, devlet nezdinde idari görevler alarak ve sivil toplum örgütlerinde, şirketlerin sosyal etki departmanlarında ve tabii ki kar gütmeyen işletmelerde çalışarak bu amaçlarını hayata geçiriyorlar.”

Michigan Ross School of Business

 

8. University of Michigan – Ross School of Business

“Ann Arbor okula gitmek için harika bir yer. University of Michigan’ın MBA programı dışında birçok yüksek sırada olan başka programı var ve ben kampüste süregelen konuşmacılar ve diğer etkinliklerden her zaman etkileniyorum. Ann Arbor Detroit’te ve Amerika’nın başka yerinde olup bitenler için gerçekten de en ön sırada bir koltuk sunuyor.”
Holly Price, University of Michigan (Ross)

9. Northwestern University Kellogg School of BusinessNorthwestern Kellogg School of Business

Mit: Kellogg pazarlama odaklı ve mezunlarını tüketici ürünleri şirketlerine hazırlayan bir program.

Gerçek: “Ben Amerika’da MBA programı araştırırken Kellogg hakkında bu miti çok duydum. Kellogg’daki öğrencilerle konuştuktan sonra ve kendi araştırmalarım sonucunda, farkettim ki, bu konuya oldukça miyopik bir bakış açısı. Amerika’daki MBA programları finans ve danışmanlık konusunda reklam yaparken, Kellogg zamanında onlardan sıyrılmak için pazarlama (Marketing) odaklı olduğunun reklamını yapmış, ancak bu çok geçmiş zamandan bir algı. Ayrıca Dean Blount biz okula başlarkenki yaptığı konuşmasında “pazarlama okulu” algısına gülerek şöyle ekledi, “Eğer bizim müşteri odaklı olduğumuz düşünülüyorsa, benim için sorun yok.”
Adam Maddock, Northwestern University (Kellogg)

Siz Amerika’daki MBA programları hakkında, araştırmalarınızdan ve kendi tecrübenizden neler düşünüyorsunuz?

Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşın 🙂

Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial