Üniversite 1. Sınıf Öğrencisi
Her Üniversite 1. Sınıf Öğrencisinin Bilmesi Gerekenler #2
30 Ağustos 2013
Ünlü Psikologlar ve Çocuk Yetiştirme ile İlgili Özlü Sözler
Ünlü Psikologlar ve Özlü Sözleri – 3
03 Eylül 2013

MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #4

MBA Başvuruları Hakkında Bilgiler

MBA Başvuruları’nda Liderlik ve Takım Çalışmasının Önemi

Leadership & Teamwork (liderlik ve takım çalışması) MBA başvuruları’nda adayların ön plana çıkarması gereken en önemli özellikleri. Ancak bunu sadece “I learned leadership.” veya “I am good at teamwork.” tadında sadece ne olduğunuzu belirten cümlelerle değil, ne yaptığınızı anlatan detaylı örneklerle açıklamanız gerekiyor.

Peki bunlara örnekler neler olabilir? Bunların üstünden bir geçelim.

  • Eğer şirketinizde projeler için başkalarını yönettiyseniz veya yönlendirdiyseniz kesinlikle bunlardan bahsedin.
  • Promosyon ve sponsorluklardan bahsedin. Özellikle McKinsey, BCG gibi uluslarası firmalar size MBA’iniz için sponsor oluyorsa essayinizde bunu belirtin.
  • Essaylerinizde takım çalışmalarından bahsedin. Takım çalışması ortamında rahat olduğunuzu ve takımı iyi idare edebildiğinizi gösteren örnekler verin.
  • Eğer iş dışı aktivitelerde de liderlik ettiyseniz, örneğin, “İstanbul’da kendi bölgemde 10 kişilik bir bisiklet takımı kurdum.” gibi başarılarınızdan bahsedin. Sosyal yönü güçlü ve tutkulu oldukları işlerin peşinden koşan adaylar son birkaç senedir her zamankinden çok önem taşıyor.

İpucu: Bunları ortaya çıkarmak için hemen oturup essayinizi yazmaya başlamayın. Öncelikle herşeyi beyin fırtınasıyla ortaya bir dökün. Dilediğiniz gibi not alın. Ondan sonra fikirlerinizi toparlayın.

Okulların belki de en önem verdiği faktör, başvuran kişinin çok yönlü olması. Özellikle okul organizasyonlarının çoğunun öğrenciler tarafından yürütüldüğü Northwestern Kellogg gibi programlarda, başvuru ofisi başvuran kişilerin sadece işle ilgili değil, dışarıdan aktiviteler ile de kendini tamamladığını görmek istiyor. Özellikle de bu aktivitelerde liderlik rolü üstlenmiş adaylar, ofisin dikkatini çekiyor.

MBA Başvurularında AktivitelerÖnemli Not: Eğer MBA başvurunuzu birkaç sene sonrasına planlıyorsanız, bir işe veya okula girdiğiniz anda herşeyin tamam olduğunu farzetmeyin. İş dışı aktivitelere, sadece ileride bir MBA programı’na girmek için değil, kendiniz çevrenizde bir fark yaratmak istediğiniz için katılın. Ancak şunu da unutmayın, başvuru ofisleri sıklıkla sizin anlatım biçiminizden yüzeysel veya uydurma bir aktiviteyi anlayabilir.

Örneğin, çalışırken haftasonları küçük çocuklara düzenli basketbol koçluğu yapmak gibi aktivitelerden essaylerinizde bahsedin.

Essaylerinizde önemli olan, üniversite transkriptlerinizde, GMAT skorunuzda ve CV’nizde yansıttığınız ‘tek-boyutlu’ sizi, ikinci boyuta çekebilmek. Dolayısıyla kendi hayatınıza dair kişisel öğrenme tecrübeleri, işle veya özel hayatla ilgili dikkat çeken, insiyatif aldığınızı gösteren detayları essayinize yedirmek önemli olacaktır. Kendi kişiliğinizi yansıtan ancak okulun beklentileriyle uyan bir ton ve üslup da, hem essaylerinizi okuyan kişiler için farklı ve ilgi çekici kılacak, hem de okulla içten olarak ilgilendiğinizi gösterecektir. En önemlisi de, akademik ve kariyer geçmişinizden detaylarla şu anki MBA hedefinizi belirlemenizi sağlamış olan tecrübeleri anlamlı bir hikaye olarak anlatabilmek.

Bu serinin son yazısında MBA başvuruları’nda Round sisteminin nasıl işlediğini anlatacağım.

Serinin bir önceki yazıları için, alttaki linklere tıklayınız:

MBA Başvuruları’nı tamamlama hakkında detaylı bilgi için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #1

MBA Başvuruları’nda akademik başarının ne kadar önemli olduğu hakkında detaylı bilgi için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #2

Kariyerinizin MBA Başvuruları’ndaki önemi için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #3

Herkese MBA başvurularını yaparken kolaylıklar dilerim,

Ayşe Canan Altındaş

www.facebook.com/PavlovsPartner

www.twitter.com/PavlovsPartner

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial