Harvard ve MIT’den Bedava Online Ders İşbirliği

Paylaş

Harvard ve MIT edX isimli bir şirketle kar amacı gütmeyen bir işbirliğine girip online ders imkanı sunacaklar. Dersler sadece Computer Science gibi notlandırması kolay dersleri değil, temel bilimlerde (Humanities) yazı projeleriyle de notlandırılan dersleri kapsıyor.

MIT’nin geçen Aralık ayında MITx isimli bir online öğrenme projesi başlatmasıyla, Harvard da bu işe girmeye karar verdi. MIT’nin ilk online dersi, Circuits and Electronics Mart ayında dünyanın her yerinden 120.000 öğrencinin katılımıyla başladı. Bunlardan 10.000 tanesi dönem ortası sınavlarını başarıyla geçti. Dersi tamamlayanlar bir sertifika alıyorlar ancak üniversite kredisine sahip olmuyorlar.

MIT ve Harvard işbirliğinin rakipleri de var. Bu ay, Stanford, Princeton, UPenn ve University of Michigan da 16 milyon dolar destekle online ders sunmaya başlayacaklarını bildirdi.

Bir de Stanford profesörü Sebastian Thurn’ün kendi başına açtığı Artificial Intelligence dersleri var. Bu derslere geçen sonbahar ayında 160,000 öğrenci kayıt oldu. Bu sene de 200,000 öğrenci Udacity adlı yeni şirket aracılığıyla profesörün derslerine katılım gerçekleştiriyor.

Online derslerin büyük nüfuslarıyla Çin ve Hindistan’da büyük bir marketi var. Türkiye’de de bazı öğrenciler bu derslere ilgi gösteriyorlar.

 Kaynak: NYTimes

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial