Amerika'da Eğitim- En Stresli Üniversiteler
Amerika’da Eğitim Stresli mi? En Stresli Üniversiteler
01 Eylül 2012
Amerika'nın En İyi Üniversiteleri Ayağınıza Geliyor!
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri İstanbul’a Geliyor!
03 Eylül 2012

Mr. Nobody Filmi Ne Anlatıyor?

 

***Spoiler İçermez***

Mr. Nobody‘nin DVD’sini Onur Baştürk’ün Hürriyet’teki kısa yazısı üzerine bu yazın başında almıştım. Yazın hareketli günlerinde izlemeye dün akşama kadar vakit olmamıştı. Onur Baştürk’ün de belirttiği gibi, ilham verici ve insanın içini kıpır kıpır eden bir film. Ben de spoiler vermeden filmin ilginç içeriğini ve benim izlenimlerimi biraz anlatmaya çalışacağım.

Aslında Mr. Nobody hakkında bir yazıyı bloguma dahil etmek istememin sebebi sadece çok beğendiğim bir film olması değil, ama filmin daha en başında, Psikoloji’yle ilgili ve Pavlov’un ödülle koşullandırma araştırmalarıyla doğrudan alakalı bir bilgi vermesi. Seçenekler ve seçmenin ana konu olduğu bu film, filmin ilk sahnesinde bize Pigeon Superstition (Güvercinin Batıl İnancı)’nı anlatıyor: Bir kutunun içindeki güvercin, kendisinin doğal hareketi olan kutunun içindeki tuşu gagalamaya başlar. Ancak araştırmacılar bir kronometreyle her 20 saniyede bir ona otomatik olarak yem (ödül) vermeye başlayınca, güvercin meraklanır: ”Bunu haketmek için ben ne yaptım?” Böylece, her 20 saniyeye yaklaşırken güvercin ona ödülü veren hareketi daha sık tekrarlamaya başlar. Örneğin bir önceki 2o saniyede kanatlarını mı çırpıyordu, gelecek 20 saniyeye yaklaşırken kanatılarını daha sık çırpar; tuşu mu gagalıyordu, tuşu daha sık gagalar; yana gidip geliyor muydu, yana daha sık gidip gelir. Öyle ki, Psychology of Learning (Öğrenme Psikolojisi) dersinde bu örneği daha ilk derste anlatan hocamız şöyle bir yorum yapmıştı: ”Bu koşullandırmaların sadece kuşları ve diğer hayvanları değil, insanları da nasıl etkilediğini farkettiğinizde, meraklanıyorsunuz, bir insanla kuşu seçimlerinde ayıran nedir?” Hatta daha sonra çok tartışmalı bir iddia öne sürerek ortalığı kızıştırmıştı: ”İnsanlarda özgür irade yoktur. Seçimlerimizin hepsi, daha önceki koşullandırmalarımızın bir denklemidir.” Bu tartışmanın derinliklerine girmeden, ben Mr. Nobody’e döneceğim.

Mr. Nobody özgür irade var mı yok mu konusuna çok girmiyor. Ana konusu daha çok, seçimlerimizin hayatlarımızı ne kadar etkilediği ve bu süregelen seçimlerde bizim varoluşumuzunJared Leto'nun başrolü oynadığı Mr. Nobody gerçekliği. Seçmek, ötekini seçmek, veya hiç seçim yapmayıp hayatı akışına bırakmanın sonucunda bizim başımıza gelenleri ve evrenin bu karmaşık denkleminde yaşarken aslında gerçekten varolup varolmadığımızı quantum fiziği, sicim teorisi (string theory), ve kainatın kuralı olan entropiyle (dağınım) ciddi yoğurarak anlatan, dolu dolu ve izledikten sonra insana kendi seçimlerini sorgulatan bir film. Başrolde Jared Leto, Sarah Polley ve Diane Kruger var. Jared Leto ve Diane Kruger karakterlerinin arasındaki aşk, filmin ana plotu gibi. Ancak bunu demem sakın bu filmin temasının sadece romantik olduğunu aklınıza getirmesin. Filmin kurgusu öylesine hareketli ve hızlı geçişli ki, bazı noktalarda fizik kuramlarının anlatıldığı bir belgesel tadını bile taşıyor. Tavsiyem, ben daha fazla detay vermeden, sizin filmi izlemeniz. Çünkü fikrimce anlatılmaz ama yaşanır bir film. Filmden aklımda kalan en çarpıcı söz, 118 yaşındaki Mr. Nobody’le gizlice röportaj yapmak isteyen genç gazetecinin, Mr. Nobody’den kesin sonuçlu hikayeler alamadığında pes etmesi üzerine, Mr. Nobody’nin tepkisi: ”Varolduğundan bile nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ki?”

Filmin benim üzerimde o kadar mutluluk ve ilham verici bir etkisi oldu ki, Kasveti Kendinizden Uzaklaştırmak için 6 Strateji adlı yazımdaki ‘Film izleyin.’ önersinin doğruluğu bir kez daha kanıtlandı.

Tüm varolanlara güzel Pazarlar dilerim…

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

6 Comments

 1. Adnan Byyt dedi ki:

  Seven Pounds izledim geçen gün orada psikolojik bir durumdan bahsediyor ama bu film daha güzel.

 2. Adnan Byyt dedi ki:

  🙂 Revolver de var 🙂 bu da iyidir 😉

 3. Okursan dedi ki:

  Buradaki tavsiye üzerine geçen gün izledim. Hakikaten çok güzel bir filmmiş. Ben de öneriyorum.

 4. The very best dedi ki:

  Bu blogun icerigi cok hosuma gitti. Hep ilgilendigim alanlar. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial